Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

NIEZNANA HISTORIA PIENIĄDZA JAWORSKIEGO

Data publikacji: 2014-02-21, Data modyfikacji: 2014-02-21
A A AWydrukDrukuj  
 

W czwartek 27 lutego o godzinie 17 w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbędzie się wykład pt. "Pieniądz zastępczy Jawora i okolic". Będzie to kolejna odsłona z cyklu "Poznajemy region". Tym razem do poprowadzenia spotkania zaproszono historyka pieniądza z Muzeum Miedzi w Legnicy, pana Marcina Makucha. Prelegent specjalizuje się w pieniądzu zastępczym Śląska.

Niedawno opublikował katalog monet zastępczych i żetonów monetarnych rejencji legnickiej. Systematycznie publikuje wyniki badań, m.in. w "Szkicach Legnickich" oraz "Przeglądzie Numizmatycznym". Internautom znany jest z redagowania portalu "liegnitz.pl".
Pieniądz zastępczy jest znakiem pieniężnym wydawanym przez innych wystawców, niż instytucje państwowe oficjalnie upoważnione do emisji środków płatniczych. W Jaworze i pozostałych miastach regionu emisja monet i bonów zwanych "notgeldami" na masową skalę miała miejsce po I wojnie światowej, w obliczu gwałtownego spadku wartości oficjalnej waluty. Ciekawa jest zwłaszcza forma i elementy graficzne bonów zdobionych motywami z dziejów i tradycji lokalnych społeczności. Towarzyszą one pojawieniu się swoistej stylistyki ekspresjonizmu, nurtu obecnego zwłaszcza w sztukach plastycznych, architekturze, teatrze i kinie lat 20-tych XX wieku. Swój pieniądz emitowały m.in. miasta: Legnica, Jawor, Strzegom, Bolków, Świebodzice, Chojnów czy Złotoryja. Ciekawym eksponatem jest przechowywana w zbiorach muzeum jaworskiego oryginalna matryca do druku bonu miejskiego, który nigdy nie został wyemitowany. Dziś ośrodki regionu wracają do dawnej tradycji poprzez lokalne dukaty, promujące zabytki, wizerunki heraldyczne miast i inne emblematy.
Wstęp na wykład wolny.

UM Jawor, Źródło artykułu: www.jawor.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat jaworski – powiat w południowo – zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w mieście Jawor. W skład powiatu wchodzą gminy: Bolków, Jawor, Męcinka, Mściwojów, Paszowice i Wądroże Wielkie zajmując powierzchnię 581,3 km kw.

Atrakcje turystyczne regionu stanowią: Góry i Pogórze Kaczawskie nazywane Krainą Wygasłych Wulkanów, Zamek Bolków, Kościół Pokoju w Jaworze, kasztelania w Świnach; ponadto liczne trasy turystyczne piesze (Szlak Brzeżny, Szlak Wygasłych Wulkanów, Szlak Kopaczy, Szlak doliną Nysy Szalonej, Szlak Spacerowy i Szlak Martyrologii) i rowerowe (Euroregionalny Szlak ER-4, Szlak Rowerowy Polskiej Wsi – niebieski, Rowerowy Szlak po Krainie Wygasłych Wulkanów Czerwony, Szlaki rowerowe – Gmina Bolków, Szlaki rowerowe – Gmina Mściwojów,  Szlaki rowerowe – Gmina Wojcieszów oraz Szlaki rowerowe – Gmina Paszowice Myślibórz).

Główną gałąź gospodarki regionu stanowią przemysły: metalowy, chemiczny i spożywczy. Swoją siedzibę mają tu m. in. firmy:  Pionier S.A. czy Fabryka Chemii Gospodarczej Global – Pollena.

Przez powiat przebiegają: autostrada A4 i dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 5.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola