Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jawor – kronika zapowiedzianej śmierci

 
Zwieńczeniem działań mających nadać rynkowi miasta nowe oblicze było posadzenie okazałego klonu jawora – Acer pseudoplatanus. Było by niezręcznie, gdyby w centralnym miejscu miasta zabrakło drzewa kojarzącego się z jego nazwą  Drzewo przyjechało z Holandii. Mialo dostatecznie gruby pień, znakomicie uformowaną bryłę korzeniową. Wszystko zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Teoretycznie nic nie powinno się stać. Drzewo miało rosnąć, tak jak to się powiada w pewnych kręgach do końca świata i dzień dlużej, a już przynajmniej przez najbliższe 200 lat, jak to ten gatunek ma w obyczaju. Od pewnego czasu zauważyłem, że w koronie pojawiaja się suche gałęzie. Poza tym kiedy podejdzie się bliżej można zuaważyć korę odpadającą tuż przy ziemi. Poza tym wydaje się, że drzewo jest w znakomitej kondycji, skoro obficie owocuje. Niestety, to są również oznaki zbliżającej się śmierci. Rzecz raczej nieunikniona. To po prostu znakomita ilustracja tego, co o drzewach zmuszonych rosnąć w takich warunkach pisze Peter Wohlleben w książce pt. „Sekretne życie drzew”. Zapraszam do lektury. W skrócie -  w szkółce był niczym w raju, chociaż od czasu do czasu musial przechodzić serię bolesnych zabiegów. Potem trafił tutaj. Na początku także dbali o niego, zatem zaczął rosnąć jak szalony. Kiedy wsparcie się skończyło, delikatne korzenie zetknęly się z barierą twardego gruntu, brakiem wody, brakiem dostatecznej ilości substancji odżywczych i ta różnica temperatur pomiędzy ciemną korą a białymi kamykami otaczającymi pień. To musiało się tak skończyć. Piotr Grzegorzek

 


dlaCiebietv
 
Data pliku video: 2018-08-23, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat jaworski – powiat w południowo – zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w mieście Jawor. W skład powiatu wchodzą gminy: Bolków, Jawor, Męcinka, Mściwojów, Paszowice i Wądroże Wielkie zajmując powierzchnię 581,3 km kw.

Atrakcje turystyczne regionu stanowią: Góry i Pogórze Kaczawskie nazywane Krainą Wygasłych Wulkanów, Zamek Bolków, Kościół Pokoju w Jaworze, kasztelania w Świnach; ponadto liczne trasy turystyczne piesze (Szlak Brzeżny, Szlak Wygasłych Wulkanów, Szlak Kopaczy, Szlak doliną Nysy Szalonej, Szlak Spacerowy i Szlak Martyrologii) i rowerowe (Euroregionalny Szlak ER-4, Szlak Rowerowy Polskiej Wsi – niebieski, Rowerowy Szlak po Krainie Wygasłych Wulkanów Czerwony, Szlaki rowerowe – Gmina Bolków, Szlaki rowerowe – Gmina Mściwojów,  Szlaki rowerowe – Gmina Wojcieszów oraz Szlaki rowerowe – Gmina Paszowice Myślibórz).

Główną gałąź gospodarki regionu stanowią przemysły: metalowy, chemiczny i spożywczy. Swoją siedzibę mają tu m. in. firmy:  Pionier S.A. czy Fabryka Chemii Gospodarczej Global – Pollena.

Przez powiat przebiegają: autostrada A4 i dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 5.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola