Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rodzinne Ogródki Działkowe Jawor – o ich zaletach

 
Naukowcy twierdzą, a przecież zawsze mają rację, że prace w ogrodzie wyzwalają w człowieku wielkie ilości serotoniny, hormonu szczęścia. Nie ważne mozoły pielenia i przy okazji bóle krzyża, ważna radość, która z tego pielenia wynika. O walorach ogródków działkowych rozmawiamy z ich pasjonatami z Rodzinnych Ogródków Działkowych Jawor przy ul. Szczakowskiej. Ogródki powstały na terenach po gliniaku ok. połowy lat osiemdziesiątych. Pani Janina, właścicielka pięknej działki, ma ją już ok. 26 lat. Pytana o zalety działek mówi, że wszystko z nich bez chemii, i ogóreczki, i pomidorki, i wszelkie owoce. Kalendarium prac działkowych jest bardzo rozbudowane. To nie tak, że zimą działkowcy leniuchują, oni zimą, jak mawiają przewietrzają regularnie altanki. Od marca porządkują i przycinają rośliny, latem wykonują dalsze prace a jesienią ponownie działki porządkują. Inwentarz działkowy jest skromny, kurek nie ma, ale za to są króliki i gołębie, a też ciekawskie i wszędobylskie myszy, trochę pszczół i bąków. W wymyślaniu działkowych ozdób działkowcy bardzo są nietuzinkowi. Pobudowali zamek, postawili ogrodowe figurki bocianów i żurawia. Ogrodowych krasnali ani na lekarstwo. Latem działkowcy w środku miasta mają własną, cichą i spokojną działkową „niby wioseczkę” i „raj na ziemi”. Mogą tam spędzać całe dnie i noce. Gotują tam obiadki, które smakują jakoś tak lepiej niż w domu. Działki to dla nich, jak mówią, wspaniała rekreacja i radość. Ulubione zajęcia milusińskich to pławienie się w działkowych basenach. Pawełek l. 6 lubi nurkować a Mateusz l. też 6 – lubi skakać do basenu na bombę. Ola l. 8 lubi działkę, ponieważ można się na niej bawić, opalać się i grillować i miło spędzać czas. Pani Ilona, rodem ze wsi spod Piły, przekonuje, że te działki Jawora są cichsze niż ich wieś. Już wydawało się, że znaleźliśmy malkontenta, który stwierdził – posiadanie działki wcale nie jest fajne, ale jak dodał swojej by za nic nie sprzedał. Mieszczuchów informujemy, kleszczy na działkach ponoć nie ma. Tak więc działki to same zalety.

 


dlaCiebietv
 
Data pliku video: 2018-07-25, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat jaworski – powiat w południowo – zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w mieście Jawor. W skład powiatu wchodzą gminy: Bolków, Jawor, Męcinka, Mściwojów, Paszowice i Wądroże Wielkie zajmując powierzchnię 581,3 km kw.

Atrakcje turystyczne regionu stanowią: Góry i Pogórze Kaczawskie nazywane Krainą Wygasłych Wulkanów, Zamek Bolków, Kościół Pokoju w Jaworze, kasztelania w Świnach; ponadto liczne trasy turystyczne piesze (Szlak Brzeżny, Szlak Wygasłych Wulkanów, Szlak Kopaczy, Szlak doliną Nysy Szalonej, Szlak Spacerowy i Szlak Martyrologii) i rowerowe (Euroregionalny Szlak ER-4, Szlak Rowerowy Polskiej Wsi – niebieski, Rowerowy Szlak po Krainie Wygasłych Wulkanów Czerwony, Szlaki rowerowe – Gmina Bolków, Szlaki rowerowe – Gmina Mściwojów,  Szlaki rowerowe – Gmina Wojcieszów oraz Szlaki rowerowe – Gmina Paszowice Myślibórz).

Główną gałąź gospodarki regionu stanowią przemysły: metalowy, chemiczny i spożywczy. Swoją siedzibę mają tu m. in. firmy:  Pionier S.A. czy Fabryka Chemii Gospodarczej Global – Pollena.

Przez powiat przebiegają: autostrada A4 i dwie drogi krajowe: DK 3 i DK 5.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola